Dobre oświetlenie placu zabaw poprawia jakość życia dzieci

Szwedzkie miasto Uppsala znalazło sposób na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci instalując oświetlenie na placu zabaw. Podczas ciemnych, ponurych miesięcy dzięki temu wychodzą na zewnątrz więcej i dłużej.

Uppsala

Na wschodnim wybrzeżu Szwecji zainstalowano system oświetlenia LED w parku zabaw zwanym Żyrafa Park. Po okresie dwóch tygodni okazało się, że dzieci bawiły się o 37% dłużej niż wcześniej – spędzały tam średnio ok. 30 minut więcej dziennie. Z kolei czas spędzany przed telewizorem zmniejszył się z 72 minut dziennie do 61. Dzieci poświęcały więcej czasu swoim rodzicom, zapoznawały się i bawiły między sobą z dużo większym zainteresowaniem i chęcią. Rodzice odnotowali znaczne polepszenie ich nastrojów, pozytywny wpływ na sen i lepszy apetyt.

Uppsala2

57% rodziców zgłosiło zauważalną poprawę nastroju dzieci, gdy są na zewnątrz. Mówią, że są bardziej zadowolone. 28% rodziców poinformowało o lepszym apetycie po grze poza domem. 43% zaobserwowało pozytywny wpływ na sen. Właściwy sen ma szerokie konsekwencje dla zdrowia, zmniejsza ryzyko otyłości i depresji, uczenie się jest bardziej efektywne, zapewnia lepszą pamięć i rozwój mózgu. Poprawa snu wynikała ze zmniejszenia czasu ekranowego, który powodował jego zaburzenia i zachwianie równowagi rytmów dobowych. Światło na placu zabaw jest szczególnie ważne dla dzieci w Uppsali – mieście, gdzie światło dzienne trwa tylko sześć godzin. Dla Louise Hallina – psychologa dziecięcego, te doniesienia są sensacyjne. Wyników tego eksperymentu nie należy ekstrapolować i są to tylko wskazania, a nie fakty, ale potwierdza on, że dane wskazują wyraźnie na poprawę ogólnego samopoczucia dzieci i jakości życia. Dzieci spędzają mniej czasu przy komputerach i przed telewizorami, co jest wspaniałą wiadomością. Światło jest ważnym zasobem, a my na naszą niekorzyść go nie doceniamy.

Uppsala3

Większe zaangażowanie dzieci w zabawę na dworze jest tak ważne, teraz gdy wielu rodziców narzeka na to, jak dużo czasu spędzają przed komputerem i telewizorem. Aktywne spędzanie czasu stanie się zatem nawykiem, ponieważ zostanie przyswojone w młodym wieku, kiedy dzieci dopiero się socjalizują.

Dodaj komentarz