Jak dobrać oświetlenie do jadalni?

Lampy do jadalni

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do jadalni? Jakie lampy wybrać, aby zagwarantować przyjemną atmosferę podczas spożywania posiłku? Jaki kąt świecenia wybrać, aby nie razić domowników? I na jakie parametry źródła światła zwrócić uwagę, aby potrawy wyglądały maksymalnie apetycznie?

Dzisiaj odpowiemy na powyższe pytania, dzięki czemu każdy czytelnik, po lekturze tego poradnika, będzie mógł bez obaw, fachowo dobrać idealne oświetlenie do swojej jadalni.

Zacznijmy od źródła światła. Do oświetlenia potraw najlepiej zastosować żarówkę o ciepłej barwie i wysokim współczynniku oddawania barw. Dzięki czemu nasze posiłki będą wyglądać naturalnie i zdrowo.

Zatem zalecana temperatura barwowa to 3000 – 3500 K, natomiast współczynnik oddawania barw (Ra(CRI)) powyżej 80, a najlepiej 90%. (Kup żarówkę LED Pro-Fessional E27/10W/3000K)

Więcej na temat doboru odpowiedniego źródła światła pisaliśmy w artykule Jak dobrać odpowiednią żarówkę. Poniżej natomiast przykład, jak poziom Ra(CRI) wpływa na wygląd przedmiotów.

Współczynnik oddawania barw Ra(CRI)

Głównym elementem oświetlenia jadalni będzie oprawa wisząca nad stołem.

Zalecana odległość od stołu lampy wiszącej, powinna wynosić około 80 cm. Dzięki temu źródło światła nie będzie razić w oczy, a cała powierzchnia stołu będzie mogła być najefektywniej oświetlona.

Tym samym zminimalizujemy również ryzyko zaczepienia o oprawę naczyniem lub głową.

Gubi Ronde 40 i Gubi Semi

Klasyczne oświetlenie marki Gubi zaprezentowane powyżej idealnie spełnia omawiane kryterium wysokości, określane w zagranicznych poradnikach jako 30 inch rule.

W tym momencie warto zwrócić uwagę na kolejną kwestię, która niejako wynika również z powyższych wizualizacji. Mianowicie, kształt oprawy.

Aby odpowiednio oświetlić stół, rozprowadzając światło w jego obrębie i jednocześnie nie razić domowników, należy zadbać o to, aby oprawa posiadała odpowiedni kształt dający światło kierunkowe, a także nieprześwitujący klosz.

Lampy, które dobrze sprawdzą się przy oświetleniu całego pomieszczenia, mogą niekoniecznie zdawać egzamin, przy oświetleniu stołu w jadalni. Podobnie nieskuteczne okażą ekstrema w przeciwną stronę – oświetlenie punktowe może okazać się zbyt wąskie.

Lampy wiszące nie nad stół

Pozycja pierwsza z uwagi na wąski kąt świecenia nie oświetli dokładnie całego stołu.

Pozycja druga posiada dobry kształt klosza, jednak materiał z którego go wykonano może okazać się prześwitujący, przez co żarówka będzie razić domowników.

Pozycja trzecia z uwagi na bardzo szeroki kąt świecenia lepiej nadawać się będzie do zamontowania pod sufitem.

Pozycja czwarta to również zbyt szeroki kąt świecenia.

Alclara Cone 1 - 3

Idealnym rozwiązaniem do oświetlenia stołu w jadalni jest lampa Alclara Cone, dostępna w wersji na jedno i trzy źródła światła. Rozszerzany u dołu klosz sprawia, że strumień światła idealnie rozchodzi się po stole.

Zwężony szczyt lampy również jest otwarty, przez co delikatne wiązki dodatkowo akcentują sufit.

Oprócz oświetlenia głównego, przy doborze lamp do jadalni, można również zadbać o oświetlenie akcentujące. Wszelkiego rodzaju kinkiety i lampy podłogowe, znajdujące się w okolicy stołu i nadające naszej jadalni przytulnego klimatu i nastroju.

Przy doborze dodatkowego oświetlenia kierować się będziemy podobnymi kryteriami, jak w przypadku lamp głównych. Zatem skupiamy się na tym, aby źródło światła nie raziło domowników podczas jedzenia oraz świeciło tą samą barwą.

Kwestie dopasowania stylu zostawimy indywidualnym gustom czytelnika, warto jednak przynajmniej zwrócić uwagę, aby oprawy pochodziły z tej samej serii lub reprezentowały podobny design.

Lampy Azzardo i Cleoni

Jak widać, do zaprezentowanych lamp wiszących Alclara Cone można śmiało dobrać oświetlenie dodatkowe w postaci lampy podłogowej Azzardo Baroco oraz kinkietu Cleoni Korytko.

Mimo, iż jest to wyrób innego producenta, z zupełnie innej serii, ze względu na podobny, nowoczesny styl konstrukcji, oprawy będą idealnie się uzupełniać i nadawać wspaniałego klimatu w miejscu ich usytuowania.

Po lekturze tego poradnika nasi czytelnicy powinni być już gotowi na samodzielny dobór oświetlenia do jadalni, zapraszamy więc do zapoznania się z naszą ofertą pod adresem www.oswietlenie-atat.pl.

Gdyby jednak pojawiły się jakieś pytania, nasi specjaliści służą poradą, warto więc wysłać do nas zapytanie drogą e-mail lub zgłosić się telefonicznie.

Dodaj komentarz