Jak dobrze oświetlić pokój?

Czy kiedykolwiek wszedłeś do pokoju i dziwiłeś się sposobem, w jaki światło jest rozproszone? Zapewne nie i nie bez powodu. Gdy oświetlenie jest rozprowadzone bez zarzutu, nie zwracamy na nie uwagi. Jeśli pokój jest oświetlony we właściwy sposób, wszystko wygląda dobrze, a osoby, które w nim przebywają, czują się dobrze i komfortowo. Dokładnie rozważ, jakie żarówki i oprawy będą odpowiednie, by stworzyć środowisko zachęcające ludzi do odpoczynku. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt jasne oświetlenie — nie chcesz przecież, żeby goście w twoim domu poczuli się jak na poczekalni w szpitalu.

fresh-1518789_1920

Pamiętaj, że musisz oświetlić całe pomieszczenie. Najlepsze w tym celu będzie wiele punktów świetlnych. Najlepiej oświetlone pokoje posiadają warstwy światła, które dobrze komponują się ze sobą. Wybierz źródło światła, a następnie określ, jak je rozproszyć. Dobrze dobrany klosz może być bardzo pomocny. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych ściemniacze są niezbędne. Pozwalają one na elastyczność w zależności od pory dnia, okazji, nastroju i są doskonałe do oszczędzania energii — ściemniacze zmniejszają zużycie energii i zwiększają żywotność żarówki. Jeżeli masz tylko jedno źródło światła na środku pokoju, to patrzysz na swój cień przez cały dzień — zadbaj, żeby tak nie było.

lobby-346426_1920

Przy planowaniu rozmieszczenia oświetlenia w danym pomieszczeniu rozważ jego funkcję. Czy będzie ono wykorzystywane do gotowania, oglądania telewizji, czy odrabiania pracy domowej? W jadalni żyrandol ze ściemniaczem działa najlepiej. Oświetlenie w kuchni powinno skupiać się na zadaniu, które jest tam przygotowywane — robienie posiłków. Zainstaluj lampy podtynkowe, które będą rzucały światło na miejsce, gdzie przygotowujesz potrawy. W pokojach dziennych należy użyć kombinacji lamp podłogowych, stołowych i sufitowych.

Dodaj komentarz