Jak zaprojektować oświetlenie: myśl warstwami

Wszyscy dekoratorzy wiedzą, że światło nie tylko dodaje stylu i charakteru pomieszczeniom, ale również podkreśla funkcjonalność pokoju. Będziemy cyklicznie prezentować Wam 12 prostych wskazówek: jak zaprojektować oświetlenie w swoim domu.

Dzisiaj pierwsza wskazówka, która jest bardzo istotnym wyznacznikiem do prawidłowego zaprojektowania oświetlenia we własnych czterech kątach. Sami zobaczcie:

1. Myśl warstwami.

Różne punkty oświetlenia oraz strefy pomieszczenia, jak również cały pokój, pomogą Ci poprowadzić światło w punkty, w których będziesz potrzebować go najwięcej. Kiedy zaczniesz już dobierać oświetlenie, uwzględnij trzy podstawowe warstwy światła:

  • Oświetlenie centralne oraz otaczające jest tym, które prowadzi światło poprzez cały pokój, pomyśl o światłach znajdujących się nad Twoją głową, takimi jak żyrandole, czy też zamontowanymi do sufitu.

Oświetlenie centralne

  • Oświetlenie zadaniowe dodatkowo uzupełnia światło w strefach, w których wykonujemy wszelkie aktywności, czy też obowiązki domowe, takie jak – czytanie książki w łóżku, krojenie jedzenia w kuchni, nakładanie makijażu, etc.

Oświetlenie zadaniowe

 

  • Akcenty lub oświetlenie dekoracyjne przyciągają uwagę do stylu architektonicznego, czy wystroju wnętrza. Spróbuj zastosować oświetlenia nad obrazami, pod lub nad szafami, przy podwieszanym sufitem

Oświetlenie pod sufitem

W projektowaniu oświetlenia wiele wyznaczników odgrywa bardzo istotą rolę. Dzisiaj mówimy Tobie: myśl warstwami, nie sprowadzaj swojego oświetlenia do prostych rozwiązań, które nie przysłużą się na co dzień. Już teraz wiesz, jak to zrobić i z niecierpliwością czekaj na dalsze wskazówki.

Dodaj komentarz