Oświetlenie do salonu

W salonie szczególnie ważne są warstwy światła, o których pisaliśmy w poprzednim tekście. Jest to miejsce, gdzie członkowie rodziny spędzają większość swojego czasu i nie jest to tylko siedzenie przed telewizorem. Odpowiednie oświetlenie tworzy dobrą atmosferę. Przed wyborem lamp, zastanów się, jak korzystasz z pokoju. Dla pomieszczeń wykorzystywanych przede wszystkim dla rozrywki, oświetlenie ogólne będzie najważniejsze. Główne oświetlenie najlepiej umieścić w środku pokoju, może być to plafon lub żyrandol. Oprawami, które świetnie będą uzupełniały ten rodzaj oświetlenia, są kinkiety.

5082569276_e68636ca75_o

Nie zapominaj o ściemniaczach. Dla oświetlenia ogólnego skupionego na środku pokoju są one niezbędne. W ten sposób będziesz mógł osiągnąć każdy rodzaj nastroju, jaki chcesz. Dla nocnych imprez masz możliwość zmniejszenia jasności światła, a jeśli chcesz stworzyć romantyczny nastrój, ściemniacze również będą w tym bardzo pomocne. Zastosuj punktowe oświetlenie w celu zaakcentowania dzieł sztuki, rzeźb lub kominka. Jest ono idealne do pomieszczeń, w których spędza się dużo czasu. Jeżeli chcesz czytać lub pracować w salonie to potrzebne będą również lampy biurkowe lub podłogowe, które są świetnym oświetleniem zadaniowym.

5081976669_dbd8dc53ee_o

Przy wybieraniu ważne jest zwrócenie uwagi na wymiar. Lampy powinny być proporcjonalne do pokoju. Dopasuj lampy do stylu salonu, jeżeli masz industrialne wnętrza postaw na betonowe lampy lub żarówki dekoracyjne, jeśli lubisz nowoczesny styl, zainstaluj odpowiednie do niego oświetlenie. Pamiętaj również o lumenach, główne oświetlenie powinno dawać od 1500 do 3000 lumenów, a oświetlenie zadaniowe i punktowe ponad 400 lumenów.

Dodaj komentarz