Paski LED

W przeciągu ostatnich lat taśmy LED stały się bardzo popularne na rynku oświetleń – architekci i designerzy wdrażają je w projektach mieszkalnych, handlowych i przemysłowych w coraz szybszym tempie. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ można je formować w dowolne kształty, są bardzo wydajne, łatwe w montażu i zużywają niewiele energii. Oprócz plastycznych i ekonomicznych aspektów mają one również wiele zastosowań praktycznych, często wykorzystywane są w roli estetycznej aranżacji jako dekoracyjny element oświetlający meble kuchenne lub stopnie schodów.

schody

Paski LED możemy podzielić na:

  • standardowe – wyposażone w ulegające szybkiemu wypaleniu diody LED (po roku czasu), świecące dużo słabiej;
  • zaawansowane – zbudowane z lepszych diod LED typu RGB, które zapewniają oświetlenie przez długi okres czasu oraz mogą mieć dowolną barwę.

Zanim zdecydujemy się na zakup, musimy wiedzieć czego potrzebujemy – rozmaite projekty wymagają różnych taśm LED. Przed dokonaniem wyboru odpowiedzmy sobie na pytania: co będzie oświetlane? Gdzie taśma zostanie zainstalowana? Czy chcemy je przyciemnić lub sterować nimi za pomocą pilota zdalnego lub ściennego przełącznika? W celu stworzenia dobrego wyglądu pamiętajmy również, że najważniejsze jest dobranie odpowiedniej barwy światła i jasności. Różne paski LED zbudowane są z diod o innej gęstości rozmieszczenia, przy podejmowaniu decyzji sprawdźmy więc ile z nich znajduje się na taśmie i ile ich potrzebujemy. Najpopularniejszymi rozmiarami taśm są 3 i 5 metrowe, ale ich wymiarem możemy manipulować przycinając je i dowolnie łącząc. Ważnym parametrem są lumeny – to właśnie od nich zależy jasność.

maxresdefault

Zweryfikujmy jakość – jeżeli szukamy systemu oświetlenia, który będziemy mogli ustawić i o nim zapomnieć, to musimy upewnić się, że diody będą funkcjonowały zamierzony okres czasu, są bezpieczne dla domu i nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów. Ważną sprawą jest zarządzanie termiczne. Przy zakupie zapytajmy, czy i jak taśmy LED zostały zaprojektowane do prawidłowego odprowadzania ciepła. Jeśli nie zostały, żywotność diody, która wynosi 50 tys. godzin może spaść do 20 tys. lub nawet 10 tys. godzin. Nie polegajmy wyłącznie na aluminiowym radiatorze – aby rozproszyć ciepło z diod LED produkt powinien być zaprojektowany na poziomie komponentów. Przy dokonywaniu wyboru warto również zwrócić uwagę na takie aspekty jak jakość kolorów, certyfikaty bezpieczeństwa, gwarancja i obsługa klienta.

Taśmy LED są możliwe do kupienia w naszym sklepie.

Dodaj komentarz