Przedsiębiorco, zacznij oszczędzać na oświetleniu!

Statystyki pokazują, że wciąż istnieją przedsiębiorstwa, które nie korzystają z energooszczędnego oświetlenia. Mniej więcej 30% energii elektrycznej, która jest zużywana przez budynki komercyjne, przeznaczona jest na oświetlenie. Wprowadzenie zmian w tej kwestii może przynieść wymierne oszczędności sięgające 60%. Tyle daje samo wykorzystanie energooszczędnego światła. Jeszcze więcej mogą zagwarantować systemy sterowania światłem.

office-1078869_1280

Sztuczne oświetlenie znajdziemy dziś niemal wszędzie. W wielu fabrykach bądź magazynach działa ono cały czas, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wszystko to sprawia, że światło zużywa 19% światowego poboru energii elektrycznej i emituje znaczne ilości niekorzystnego CO2 .

Wbrew temu, co się może wydawać, Polacy mają dużą świadomość na temat oszczędzania energii i nie lubią marnotrawstwa. Już badania przeprowadzone w 2012 roku przez RWE Polska wykazały, że staramy się ograniczać zużycie energii w miejscu pracy. Jednak same nawyki w pełni nie wystarczą. W trosce o finanse przedsiębiorstwa oraz środowisko naturalne, warto wykorzystać osiągnięcia nowych technologii i zacząć korzystać ze źródeł światła, które wspierają oszczędzanie.

Kupuj z A-T

Oświetlenie energooszczędne może zużywać nawet 80% mniej prądu, a dodatkowo będzie sprawnie działało przez znacznie dłuższy okres. Przy zmianie oświetlenia, ponosimy wyższy koszt jedynie w momencie zakupu źródeł światła. Oszczędności finansowe są już wyraźnie widoczne w trakcie użytkowania, a koszty mogą zwrócić się już po kilku miesiącach.

Dodatkowym ruchem, który jeszcze bardziej zwiększy oszczędności, to wdrożenie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które z powodzeniem można wykorzystać w różnych budynkach komercyjnych. Jednym z nich jest Organic Response (OR), system korzystający z mechanizmu obecnego w naturze.

OR opiera się na wzorze zachowania występującym w ławicy ryb, gdzie każde płynące zwierzę podejmuje indywidualne decyzje, będące reakcją na działanie najbliższych sąsiadów. Celem jest zapewnienie płynnego ruchu całej grupy. Jak to wygląda na powierzchni wśród opraw oświetleniowych?

HAVELLS_SYLVANIA_Organic_Response_800x400_3

fot. lighting.pl

Każda lampa wyposażona w czujnik to element rozproszonej inteligencji. Czujnik posiada detektor ruchu, mikroprocesor, nadajnik i odbiornik podczerwieni oraz sensor natężenia światła o czułości ludzkiego oka. Dzięki temu każda oprawa komunikuje się z sąsiednimi i generuje światło o odpowiednim natężeniu, zapewniającym komfortową pracę.

Miejmy nadzieję, że wkrótce będziemy spotykać taki rodzaj oświetlenia w wielu budynkach.