Światło to ważny element w sklepie

Samopoczucie klienta, który wszedł do sklepu ma bardzo duże znaczenie dla procesu zakupowego, dlatego przedsiębiorcy coraz częściej dbają o zapachy i światło panujące w pomieszczeniu. Sprzedawcy prześcigają się we wdrażaniu coraz nowszych i lepszych rozwiązań, które mają nakłonić odwiedzających do zakupu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie efektownie prezentuje produkty i przede wszystkim zapewnia pozytywne emocje, które w tym przypadku są bezcenne. Istnieją trzy rodzaje oświetlenia sklepowego: ogólne, akcentujące i dekoracyjne. Sprawne połączenie tych rodzajów pozwoli uzyskać niepowtarzalny nastrój, który zachęci gości do zakupów.

oświetlenie sklepoweGłównym zadaniem oświetlenia ogólnego jest eleganckie i równomierne rozświetlenie całego wnętrza, tak aby pozwalało na przyjemne przeglądanie produktów. Ważne jest, by zwrócić uwagę na natężenie światła przy kasach i w każdym innym miejscu, gdzie dochodzi do bezpośredniej komunikacji sprzedawcy z klientem. Tam powinna panować komfortowa dla oczu jasność. Oświetlenie akcentujące musi z kolei charakteryzować się wysokim poziomem natężenia, ponieważ jest kierowane punktowo na poszczególne elementy w celu zwrócenia uwagi na produkt. To za jego pomocą klient ma zwrócić uwagę na design czy kolor towaru. Z kolei dekoracyjne światło jest pochodną akcentującego. Ma ono wzbudzać zainteresowanie odwiedzającego i sprawiać, że z przyjemnością zdecyduje się na dalsze „odkrywanie” sklepu.

projektowanie oświetleniaŚwiatło może również pełnić rolę funkcję po sklepie, który będzie stymulował zachowanie kupujących. Taki efekt są jednak w stanie uzyskać tylko Ci, którzy na etapie tworzenia wnętrza zaproszą do współpracy profesjonalnego projektanta oświetlenia, posiadającego odpowiednią wiedzę na ten temat. Dzięki takim świadomym ruchom można uchronić się przed pewnymi błędami, z którymi jako klienci niestety często się spotykamy.

Są to m.in.:
– niedostateczna ilość światła
– niewłaściwe oddawanie barw przez źródła LED
– zły dobór temperatury barowej
– mieszanie temperatur barwowych
– niedoświetlone strefy.

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka z wielu podstawowych błędów.

MAKESZ usług projektanta oświetlenia mogą Państwo skorzystać chociażby w naszym sklepie. Dział projektowy liczy kilka osób i codziennie pracuje nad projektami naszych klientów.

Dodaj komentarz