Światowy Dzień Ziemi 2016 – stosuj ekologiczne rozwiązania

Dzisiaj tak samo, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na ekologiczne postawy w społeczeństwie. Całe wydarzenie ma pokazać, jak bardzo delikatny jest obecnie ekosystem planety i dlaczego należy o nią odpowiednio dbać. Oczywiście każdy z nas może mieć wpływ na kondycję Ziemi. Na początek wystarczy rozejrzeć się po lampach, z których korzystamy i wszelkie nieenergooszczędne żarówki od razu wymienić np. na żarówki LED.

lampy-z-galezi-i-kamieni-1

Jest kilka ważnych aspektów, które przemawiają za tym, aby korzystać z najnowocześniejszych źródeł światła. Przede wszystkim żarówki LED zużywają o około 80% mniej energii elektrycznej niż zwykła żarówka o bardzo podobnych właściwościach. Tym samym źródło o mocy 15 W może skutecznie zastąpić 100 W żarówki tradycyjnej. Oczywiście wpływa to również na niższe rachunki za prąd. Bardzo ważny jest także fakt, iż przy produkcji żarówek LED w ogóle nie korzysta się z rtęci, ani innych niebezpiecznych dla środowiska metali. LEDy są również bardzo trwałe, dzięki czemu ich czas użytkowania może sięgać wielu lat.

lampy-z-galezi-i-kamieni-10

Ekologiczne mogą być też same oprawy, które produkuje się np. z drewnianych odpadów pozostałych po produkcji mebli. Taką metodę stosuje francuskie Bleu Nature. Ich designerskie lampy zachwycają swoim wyglądem i jednocześnie wprowadzają naturę do wnętrza. Jednak każdy przy odrobinie chęci i wyobraźni każdy może stworzyć własną lampę ekologiczną. Tylko od kreatywności zależy jakie komponenty zostaną użyte do zbudowania oprawy. Lampa z plastikowej butelki, tektury czy starych gazet? Czemu nie!

856031df921f63d9891e1b402cb9d66a

Dodaj komentarz