Twórczość Grety Magnusson Grossman

Gubi Grashoppa

Greta Grossman (urodzona 1906, zmarła 1999) to wielka projektantka, która swoją karierę rozwijała na dwóch kontynentach – w Europie oraz Ameryce Północnej.

Jej osiągnięcia w zakresie designu industrialnego oraz projektowania wnętrz i architektury zostały docenione przez cały świat.

Greta Magnusson Grossman
źródło: gubi.dk

W wieku 27 lat, w Stockholmie, otworzyła “Studio”, połączenie sklepu i pracowni. W tym samym okresie wyszła za mąż za muzyka jazzowego, Billy’ego Grossmana, z którym niedługo później wyemigrowała wspólnie do Stanów Zjednoczonych, aby finalnie osiedlić się w Los Angeles.

Na przestrzeni lat 40. i 50. Grossman prezentowała swoją twórczość w muzeach na całym świecie, wliczając w to wystawy w MoMA w Nowym Jorku oraz w Narodowym Muzeum Stockholmu.

Lampa podłogowa Gubi Grashoppa
źródło: gubi.dk

Swoje najbardziej rozpoznawalne dzieła, Greta zaprojektowała w latach 40. i 50. Seria lamp podłogowych Gräshoppa oraz lampy stołowe i podłogowe Cobra. W 1950  uhonorowano ją pierwszą nagrodą w Good Design Award. Od tego czasu jej prace nieustannie wystawiano w Muzeum Sztuki Współczesnej.

Grossman była pod wielkim wpływem europejskiego modernizmu, który został przywieziony ze Stanów Zjednoczonych przez znanych architektów, takich jak Walter Gropius (założyciel Bauhaus) oraz Ludwig Miles van der Rohe.

Grossman odegrała istotną rolę w kształtowaniu pojęcia estetyki połowy ubiegłego stulecia w zakresie Kalifornijskiego Modernizmu.

Lampa podłogowa Gubi Grashoppa
źródło: gubi.dk

Jej projekty dostępne są również w naszym sklepie internetowym, za pośrednictwem Gubi. Lampa podłogowa Gräshoppa ma w sobie coś, co sprawia że cieszy się wielkim uznaniem i jest nieprzerwanie produkowana od 1947 roku.

Dodaj komentarz