Obecnie coraz częściej pracujemy nie tylko w firmie, ale także we własnym domu. I tak jak wszędzie, w przypadku biura domowego również niezbędne jest bardzo dobre oświetlenie, które zagwarantuje komfortową pracę. Nie warto lekceważyć tego aspektu, gdyż brak przyjemnej i pobudzającej atmosfery może sprawić, że praca stanie się utrapieniem, a jej efekty nie będą zadowalające. Na samym początku pragniemy zaznaczyć, że przy rozsądnym planowaniu oświetlenia należy zwrócić dużą uwagę na światło naturalne.
Domowe biuro może znajdować się w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu lub w wydzielonej strefie pokoju dziennego czy salonu. Oczywiście największe możliwości przy operowaniu światłem daje biuro znajdujące się w osobnym pokoju. Światło w nim musi być jasne i jednocześnie nie drażniące wzroku, a ponadto należy dobrać właściwy odcień. Najlepiej, jeśli oświetlenie będzie składało się z kilku źródeł światła, ponieważ dzięki temu nie będzie problemu z jego dostosowaniem do własnych potrzeb.
Tak jak zwracaliśmy uwagę na samym początku, należy zastanowić się nad tym, ile światła dziennego jesteśmy w stanie zapewnić w pokoju. Domowe biuro dobrze byłoby ulokować od strony północnej bądź wschodniej. Ponadto światło powinno padać z lewej strony, chyba że jesteśmy leworęczni, to wtedy z prawej.
Bezpośrednio na biurku świetnie sprawdzi się lampka stojąca z regulowanym ramieniem oraz główką. Dzięki temu zapewnimy sobie dużą swobodę w operowaniu strumieniem światła. W tym wypadku warto postawić na światło zimne o temperaturze barwowej 5500-6000K – taką wartość można odnieść do światła, jakie emituje mniej więcej słońce w południe. Jeżeli chodzi o żarówkę, to lepiej niż LED sprawdzi się halogenowa, która natychmiast zapewnia odpowiednie światło. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie punktowych źródeł światła w suficie nad biurkiem.
Lampa biurkowa EGLO Borgillio jest dostępna w atat.pl.
Pod sufitem warto zawiesić lampę, która będzie emitowała ciepłe światło na całe biuro. Doskonale, jeśli to źródło światła będzie posiadało opcję regulowania natężenia światła. Wtedy będziemy mogli nim sterować zależnie od pory dnia i aury.
Po przeczytaniu tego tekstu rozplanowanie oświetlenia powinno być prostsze, a jeśli wolicie oddać sprawy w ręce profesjonalistów, to zapraszamy – [ Projektowanie oświetlenia w A-T ].