Jak czyścić lampy?

Lampy stołowe i podłogowe nadają osobowości każdemu domowi, w którym się znajdują. Są świetnym sposobem, żeby stworzyć wrażenie bardziej przestronnego pokoju, w celu zwiększenia niektórych mebli lub dodania atmosfery. Oczywiście większość lamp nie przyciągnęłaby uwagi, gdyby nie ich abażury. To one najbardziej przyczyniają się do stworzenia dobrego wrażenia, ale z biegiem czasu zbierają brud i kurz. Powoduje to, że lampy się zużywają i dlatego trzeba czyścić je w sposób regularny. Najczęściej dzieje się, że ludzie nie wiedzą, jak to robić i ze strachu, że mogą przy czyszczeniu przypadkiem coś zniszczyć, zostawiają je w spokoju. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność lamp, musisz znać różnicę między czyszczeniem różnych rodzai abażurów.

Abażury, które są szyte lub pokryte tkaninami, można odkurzać, ale najlepiej je czyścić w wannie pełnej wody. Zawsze możesz spróbować zrobić to także w zlewie lub wiadrze. Napełnij je zimną wodą i dodaj trochę mydła – to powinno wystarczyć do zmycia brudu. Po wyczyszczeniu abażura, spłucz go w czystej wodzie, pozostaw do wyschnięcia lub użyj suszarki. Pamiętaj o tym, że mycie w wodzie dotyczy wyłącznie szytych abażurów i zrobionych z tkanin – inne mogą mieć powłokę z tworzywa sztucznego pod materiałem, która mogłaby się odkleić.

sh-24-24-9k_ck_wh-highres

Abażury pokryte papierem są zupełnie innym wyzwaniem. Ich czyszczenie jest dużo trudniejsze, ponieważ nie mogą wejść w kontakt z wodą. Należy stosować więc inne sposoby przy ich czyszczeniu. Papierowy abażur możemy odkurzyć, ale pamiętajmy, żeby robić to bardzo ostrożnie. Innym sposobem jest użycie miękkiego pędzla, którym wolnymi ruchami można usunąć brud. Będzie to pracochłonne, ale efektywne.

Spośród wszystkich abażurów plastikowe są najłatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Zbierają one kurz podobnie jak inne, ale można łatwo je czyścić wilgotną ścierką lub myciem w letniej wodzie z mydłem. Można również użyć szmatki z mikrofibry do wycierania kurzy. Pamiętaj, żeby po myciu dobrze wysuszyć abażur .

Czyszczenie abażurów z mosiądzu i miedzi nie należy do najłatwiejszych zadań. Z pewnością zależy ci, żeby utrzymać je lśniące cały czas. Aby uniknąć matowego odcienia mosiądzu lub miedzi, możesz wypróbować domowych receptur. Abażur można czyścić pastą z octu, soli i mąki, którą należy delikatnie masować lampę i pozostawić na 10 minut. Potem należy spłukać ciepłą wodą i gotowe. Kolejnym sposobem jest mieszanina 1 łyżki stołowej soli i 1 łyżki stołowej octu, którą można nanieść miękką ściereczką. Potem wystarczy spłukać i wysuszyć.lampa-biurkowa-eglo-borgillio-94704

EGLO Borgillio / 94704

Dodaj komentarz