Marka Gubi

Jacob Gubi zgromadził pod swoim skrzydłem niesamowitych designerów projektujących lampy, które znalazły prestiżowe miejsce na rynku oświetleń.

ImageGen (2)Jednym z nich jest Robert Dudley Best – będący pod wielkim wpływem niemieckiej szkoły artystycznej Bauhaus autor serii Bestlite. Zmarły w 1984 roku Best był dziedzicem największej na świecie fabryki oświetlenia, założonej w 1840 roku w Birmingham. Pomimo dumnej historii, czuł on, że projekty lamp produkowane przez fabrykę były przestarzałe i dlatego też w 1925 roku postanowił odwiedzić Międzynarodową Wystawę Współczesnego Designu w Paryżu, gdzie wiele z prezentowanych projektów było pod wpływem twórczości Le Corbusiera i Miesa van der Rohe.

Zainspirowany tym, co widział, rozpoczął studia wzornictwa przemysłowego w Paryżu i Düsseldorfie, gdzie zaprzyjaźnił się z założycielem ruchu Bauhaus. To właśnie w tym czasie narysował pierwsze szkice na podstawie których stworzył kolekcję Bestlite.

kinkiet-gubi-bestlite-bl7-001-07162Seria wykonana przez niego produkowana jest nieprzerwanie od 80 lat i do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem architektów i designerów – znalazła nawet swoje miejsce w Muzeum Designu w Londynie, a jednym z jej użytkowników był sam Winston Churchil.

Greta Magnusson-GrossmanKolejnym designerem jest Greta Magnusson Grossman. Studiowała w Sztokholmie, gdzie w latach 30-ych XIX wieku otworzyła firmę “Studio” będącą połączeniem warsztatu i sklepu. W 1940 roku opuściła Europę i razem z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Zafascynowana europejskim modernizmem odegrała ważną rolę w kształtowaniu pojęcia estetyki połowy ubiegłego stulecia w zakresie Kalifornijskiego Modernizmu.

Jej najbardziej rozpoznawalną kolekcją jest seria lamp podłogowych Gräshoppa oraz lampy stołowe i podłogowe Cobra. Klasyczna lampa Cobra w 1950 roku zdobyła pierwszą nagrodę w Good Design Award i jest nieustannie prezentowana na wystawach w Muzeum Sztuki Współczesnej. Swoją nazwę wzięła od kształtu, który przypomina szyję kobry.

cobra_floor_black_head_product

Oliver Schick urodził się w 1969 roku w Darmstadt. Studiował w Niemczech na Akademii Sztuk Pięknych i Designu, a w 2005 roku rozpoczął swoją własną działalność w której projektował oświetlenie, meble i wystrój wnętrz.

ImageGen (1)Moim celem jest tworzenie produktów o charakterze, które są ponadczasowe i łatwe do zrozumienia. Powinny być one proste w użyciu, w produkcji, a nawet w zamyśle, nie pozostając tym samym nudne i bez życia. Często tylko niewielkie zmiany lub detale wystarczają aby nadać produktowi żywy charakter, który wzbudzi emocje użytkownika.

Oliver Schick

Ronde Pedrant – pierwszy produkt niemieckiego projektanta zaprezentowany w Gubi, to oprawa o owalnym kształcie inspirowana stylem modernistycznym znanym z lat siedemdziesiątych.
lampa-wisząca-gubi-ronde-40-006-02103

 Produkty GUBI dostępne są w naszym sklepie.

Dodaj komentarz