Oświetlenie LED – na co zwrócić uwagę

Lampy LED

Nowoczesne diody LED-owe to niewątpliwie przyszłość branży oświetleniowej. Jednakże wokół technologii LED narosło także wiele niejasności i skumulowały się czarne chmury kontrowersji. Dlatego zanim zaczniemy omawianie innowacji jakie niesie za sobą ta technologia warto rozwiać wszelkie wątpliwości i uczulić czytelnika na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Zasadniczo światło, tak jak dieta czy styl życia ma dosyć duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Każdy z nas doświadcza skutków braku odpowiedniego oświetlenia w czasie zimy, kiedy często zdarza się, iż w ciągu doby dostarczamy naszym organizmom zbyt małe jego dawki – czyli nie docieramy do granicy ok. 4000 luksów, jaką wyznaczają badania naukowe. W efekcie zablokowane zostaje wytwarzanie witaminy D i odczuwamy senność, obniża się nasza zdolność koncentracji, bywamy znużeni i pozbawieni radości. Jednak sama ilość światła to nie jedyna zmienna, która wpływa na nasze zdrowie. Bardzo ważne są także parametry takie jak stopień rozproszenia światła, jego stabilność i barwa.

Ponieważ oświetlenie LED przy niewielkich rozmiarach produkuje bardzo dużą ilość światła charakteryzuje je duże skupienie, a przez to istnieje ryzyko oślepienia. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na optykę diod. Najbardziej pożądaną sytuacją jest ta, kiedy światło nie jest emitowane do otoczenia bezpośrednio, lecz odbite od odpowiednio wyprofilowanej soczewki oraz zakryte półprzepuszczalną, zmatowioną przesłoną.

W dodatku niezwykle istotny jest kąt rozproszenia światła, który powinien być jak największy oraz jego stabilność. Ta ostatnia zależna jest od zastosowanego w lampie układu elektrycznego. Jeśli jest on dobrej jakości lampa przez całą długość jej użytkowania powinna emitować światło o stałej częstotliwości, które nie miga i samoczynnie, w sposób chaotyczny nie ulega wahaniom poziomu jasności.

Ostatnia kwestia to barwa światła. Badania naukowe prowadzone przez francuską agencję ANSES oraz Europejską Agencję Oświetleniową wykazały szkodliwość światła niebieskiego i nadfioletowego, które przyspiesza naturalny efekt osłabiania się plamki żółtej oka wraz z wiekiem. Barwa światła to także współczynnik oddawania barw. W żarówkach tradycyjnych był on standardowo ustawiony na poziomie najwyższym – 10. W przypadku diod LED-owych bywa z tym różnie.

Pojawiły się także pewne kontrowersje związane z rzekomym emitowaniem przez diody LED-owe niebezpiecznych mikrocząsteczek pierwiastków takich jak: ołów, arsen, miedź i nikiel. Jest to jednak informacja krzywdząca, gdyż w rzeczywistości wpływ taki potwierdził się, ale w badaniu obudów do żarówek LED-owych wykonanych z tworzyw sztucznych. Świadomych konsumentów odsyłamy w tym momencie do licznych badań naukowych, które odkrywają czarną kartę postępu technologicznego, a mianowicie destruktywny wpływ plastików na na nasze zdrowie.

Teraz czas nieco uspokoić czytelnika. Okazuje się, iż wszystkie opisywane powyżej zagrożenia powodowane są przez tanie, niemarkowe diody LED oraz akcesoria choinkowe, które produkuje się ignorując powszechnie przyjęte standardy jakościowe, a następnie masowo wprowadza do marketów i dyskontów. Problem w żadnej mierze nie dotyczy diod LED, które produkowane są przez duże międzynarodowe koncerny czy też mniejsze podmioty rozciągające swoją sieć dystrybucji na terenie Unii Europejskiej.
Jednakże to właśnie ten sektor postanowił wykorzystać obawy swoich klientów, lansując nowy typ oświetlenia LED, które ma być przyjazne dla oczu.

Na szczęście tym razem nie skończyło się jedynie na kreowaniu wartości dodanej i opracowano diody, które rzeczywiście korzystnie wpływają na stan naszego wzroku.

Oświetlenie LED Lampa LED

Efekt ten osiągnięto za pomocą przemyślanych innowacji. Jedną z nich jest EyeCare od Philips, którą zastosowano w serii lampek biurkowych, czyli tego typu oświetlenia, który ma ogromny wpływ na jakość naszej pracy i zdrowie oczu. Przede wszystkim zadbano odpowiednią optykę, która zapewnia równomierne rozproszenie generowanego światła oraz jego stabilność. Dzięki temu oczy nie męczą się i nie są narażone na oślepienie. Barwa światła jest naturalna i zimna, o temperaturze barwowej 5500 K i jasności do 1000 luksów, dzięki czemu wspomaga naszą koncentrację oraz wysoki poziom energii i skupienia.

Większość lamp z serii EyeCare zaopatrzono także w dotykowy panel regulacyjny, z poziomu którego sterować możemy stopniem przyciemnienia. Niektóre z nich posiadają również w pełni regulowane stelaże, źródło światła możemy zbliżać/oddalać, regulować jego kąt i obracać. Dzięki temu w pełni skonfigurujemy naszą lampkę tak by pracowało się nam jak najwygodniej.

Informacje o lampach LED Philips lampy LED

Dodaj komentarz