Inteligentne oświetlenie – luksus czy coraz powszechniejszy wybór?

Rozmaite reklamy ze wszystkich stron kuszą nas wizją inteligentnych mieszkań, mogących w prosty sposób dostosowywać się do preferencji właściciela. Ich składową może być odpowiednio dobrane oświetlenie, sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Do niedawna rozwiązanie takie uznawane było za luksus. Dziś natomiast jest coraz powszechniejszym wyborem nie tylko w przypadku nowo budowanych domostw.

Musimy być jednak świadomi, że zaprojektowanie inteligentnego oświetlenia dla naszego mieszkania czy domu nie jest łatwym zadaniem i wymaga wygospodarowania na ten cel niemałych środków finansowych (choć można oczywiście szukać tańszych alternatyw). Bazą dla inteligentnego oświetlenia nie muszą być jednak konkretne lampy. Wystarczy odpowiednio dobrać żarówki, oferujące wsparcie dla tego typu rozwiązań, zakupić mostek oraz pobrać odpowiednią aplikację.

Inteligentne żarówki (lub lampy LED) w zależności od tego, jak je zaprogramujemy, mogą zaoferować nam szerokie możliwości personalizacji oświetlenia w naszym domu czy mieszkaniu. Dzięki nim dopasujemy barwy światła do danej pory dnia czy do naszego bieżącego nastroju. Inteligentne oświetlenie może jednak odmienić nasze lokum nie tylko pod względem wizualnym, ale i mieć zastosowanie czysto praktyczne. Możemy tak skonfigurować oświetlenie, by zapalało się automatycznie w pomieszczeniach, w których w danej chwili przebywamy i automatycznie gasło po ich opuszczeniu. Jedną z ciekawszych opcji jest zdalne sterowanie włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w naszym domu (choćby w celu odstraszenia włamywaczy) pod naszą nieobecność. Możliwości jest naprawdę sporo.

Philips HUE

Wśród producentów oferujących dostęp do rozwiązań związanych z inteligentnym oświetleniem domu możemy wyróżnić m.in. Philipsa czy Xiaomi. Nie powinniśmy mieć więc problemu z doborem takich produktów, które nie zrujnują naszego portfela. A czy Wy korzystacie w Waszych domach z inteligentnego oświetlenia? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami!

Dodaj komentarz