Oświetlenie roweru – przepisy

Niedługo pierwszy dzień wiosny, robi się cieplej i dlatego coraz więcej osób wybiera rower – tym bardziej kiedy poranna droga samochodem do pracy często jest zakorkowana. Decydując się na jazdę jednośladem warto znać aktualne przepisy związane z oświetleniem. W związku z tym, opisujemy wyposażenie, które każdy kierowca roweru musi mieć. Pamiętajcie, że nieprzestrzeganie prawa grozi nie tylko mandatem, ale może stwarzać również niebezpieczną sytuację na jezdni.

Zgodnie z aktualnymi przepisami rower musi posiadać co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte czyli np. lampkę zasilaną bateriami, lub dynamem. Ponadto, musi być on wyposażony w co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe i co najmniej jedno światło pozycyjne. Co ważne, światła muszą być przymocowane do naszego jednośladu na wysokości między 25 a 150 centymetrami od powierzchni drogi. Oświetlenie przednie oraz tylne musi być ciągłe lub migające i powinno być widoczne z odległości 150 m w nocy. W przypadku kiedy budowa roweru uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką niezbędne są również kierunkowskazy. Wymogi te trzeba spełniać przy jeździe w nocy oraz w tunelach.

co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (2)

Polskie prawo nie narzuca stosowania kasku i kamizelki odblaskowej – jest to wyłącznie wyposażenie dodatkowe. Oczywiście z pewnością warto je stosować, ponieważ dzięki temu jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze. Sugerowanym przez nas oprzyrządowaniem uzupełniającym roweru są jeszcze światła odblaskowe umieszczone na pedałach, z przodu pojazdu oraz odblaski na kołach.  Przypominamy, że oprócz oświetlenia nasz jednoślad musi mieć sprawny hamulec oraz dzwonek.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie możecie kupić niezbędne lampy do roweru.


Artykuł napisany podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31 grudnia 2002 r. i nowelizacji z października 2012 roku.

Dział V

Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego

§ 53. 1. Rower powinien być wyposażony:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Dodaj komentarz